Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie /Dz. U. poz. 1737/
Ogłaszam że, w dniach 18-31 października 2024 r. na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzone zostanie ochronne szczepienie lisów wolno żyjących doustną szczepionką RABADROP.
- Zrzuty oraz wyłożenie ręczne obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych.
- Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci krążka, koloru brunatno- zielonego, o zapachu rybnym. Lis podejmuje szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka.
- Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie.
- Każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej.
- Przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii.
- W trakcie szczepień oraz przez 14 dni po zakończeniu akcji podczas spacerów trzymać zwierzęta na smyczy, aby nie zjadły szczepionki lub nie zostawiły obcego zapachu.